Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Gd 479/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Sławomir Kozik, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi J.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 10 grudnia 2008 r., nr sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od 1 sierpnia 2007 r. do 31 grudnia 2007r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 29 sierpnia 2008 r. Burmistrz Gminy ustalił wobec J. H. wysokość podatku od nieruchomości położonej w Baninie, stanowiącej działkę nr [...] o powierzchni 6000 m2 zabudowanej budynkiem usługowo - produkcyjnym, za okres od 1 sierpnia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w kwocie 15.634,00 zł.

W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że J. H. nabył przedmiotową nieruchomość w dniu 31 lipca 2007 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Skarżący nie określił powierzchni zabudowy, dlatego organ podatkowy dokonał pomiaru budynku i obliczył jego powierzchnię użytkową. Organ stwierdził, że obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm., dalej jako "u.p.o.l.") powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę gruntu, budynku i budowli skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co znajduje oparcie

w art. 1 a ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy.

Na skutek odwołania, decyzją z 10 grudnia 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazało, że zgodnie z treścią art. 1a pkt 3 u.p.o.l., podstawowym kryterium związku nieruchomości z działalnością gospodarczą jest samo posiadanie nieruchomości przez prowadzący działalność gospodarczą podmiot. Przejściowe niewykorzystywanie przez podmiot gospodarczy nieruchomości do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do wyłączenia z zastosowania stawek przewidzianych dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Względy techniczne nie stanowiły podstawy, które uniemożliwiały skarżącemu wykorzystanie przedmiotu opodatkowania do prowadzenia działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00