Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Gd 523/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Romała Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Wojewody z dnia 22 kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie sprzeciwu dotyczącego zmiany sposobu użytkowania części obiektu 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. orzeka, że decyzja wymieniona w punkcie 1 nie może być wykonana, 3. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego Z. K. kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. .

Uzasadnienie

W dniu 4 lutego 2011r. Z. K. złożył wniosek w sprawie zamiaru zmiany sposobu użytkowania części obiektu budowlanego położonego w S. przy ul. H. 3a poprzez zmianę użytkowania lokalu jako pomieszczenia biurowego na lokal mieszkalny.

Decyzją z dnia 22 lutego 2011r. Prezydent Miasta powołując się na przepis art. 71 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010r., nr 243, poz. 1623) oraz na art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego zgłosił sprzeciw w sprawie zamiaru zmiany sposobu użytkowania części lokalu użytkowego (zakładu zegarmistrzowskiego) na lokal mieszkalny w budynku przy ul. H. 3a w S.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że Z. K. zgłosił zamiar zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia biurowego w lokalu użytkowym (zakładzie zegarmistrzowskim) położonym w S. przy ul. H. 3a na lokal mieszkalny. Organ I instancji ustalił, że z załączonych dokumentów wynika, iż przedmiotowy lokal użytkowy składa się z pomieszczeń: wiatrołapu, socjalnego oraz w.c., położonych w przyziemiu oraz na piętrze. Pomieszczenia w przyziemiu oraz na piętrze połączone są wewnętrznymi schodami. Zmianie sposobie użytkowania podlegałyby pomieszczenia na piętrze, tj. pomieszczenia biurowe oraz w.c. o łącznej powierzchni 14,60m² . Organ powołał się na przepis § 3 pkt 9 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przez mieszkanie należy rozumieć zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mających odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Pomieszczeniami mieszkalnymi są pokoje, natomiast pomieszczeniami pomocniczymi - pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno - sanitarnych, przygotowania posiłków. Organ wskazał, że z załączonych dokumentów wynika, że pomieszczenia na piętrze nie spełniają warunków lokalu mieszkalnego, gdyż nie posiadają łazienki ani kuchni, a nadto nie posiadają odrębnego wejścia (wejście jest przez zakład [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00