Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Bd 650/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński (spr.) Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi Gminy Miasto I. na uchwałę Rady Powiatu I. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie upoważnienia zarządu powiatu do podejmowania czynności w zakresie utworzenia gimnazjum oddala skargę
Uzasadnienie
Rada Powiatu I. na podstawie art. 5 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., Nr 256 poz. 2572 ze zm.) podjęła w dniu [...] maja 2010 r. uchwałę Nr [...] dotyczącą upoważnienia Zarządu Powiatu I. do podejmowania czynności w zakresie utworzenia gimnazjum dwujęzycznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. J. K. w I., a w szczególności do zawarcia porozumień z gminami położonymi na terenie powiatu inowrocławskiego w sprawie przejęcia przez Powiat i. zadań gmin w zakresie założenia i prowadzenia gimnazjum dwujęzycznego. Wykonanie uchwały powierzono Zarządowi Powiatu I.
W uzasadnieniu do przedmiotowej uchwały podkreślono, że G. stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej zamieszkałej w powiecie inowrocławskim - żadne z publicznych i niepublicznych gimnazjów w powiecie nie oferuje kształcenia dwujęzycznego. G. powstanie z wykorzystaniem bazy dydaktycznej oraz zasobów kadrowych I Liceum Ogólnokształcącego im. J. K. w I.
Wskazano ponadto, że utworzenie G. uzyskało pozytywną rekomendację K-P Kuratora Oświaty w B. Natomiast porozumienia ws. przekazania kompetencji do utworzenia i prowadzenia przez Powiat G. w I. podpisano z następującymi gminami: R., I., K.
Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na powyższą uchwałę Rady Powiatu I. wniosła Gmina Miasta I., domagając się stwierdzenia jej nieważności oraz wstrzymania jej wykonania w całości.
Skarżąca zaskarżonej uchwale zarzuciła rażące naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez ich błędną wykładnię, a w szczególności art. 5 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) na skutek: