Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. I SA/Wr 684/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Pająkiewicz-Kremis, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lipca 2011 r. sprawy ze skargi A SA z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 11 października 2010 r. A S.A. z siedzibą we W. (dalej: Bank, Wnioskodawca, Skarżący) złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie aktualności certyfikatu rezydencji podatkowej niewskazującego daty ważności. W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego:
Bank na rzecz nierezydentów dokonuje wypłat przychodów uregulowanych w art. 29 ust. 1 i art. 30a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r., nr 51, poz.307 ze zm.) - dalej u.p.d.f. W związku z tymi wypłatami Bank jest płatnikiem podatku dochodowego od m in. odsetek, dyskonta, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz należności licencyjnych wypłacanych zagranicznym osobom fizycznym. Jako płatnik zobowiązany jest do obliczenia i pobrania podatku z wypłacanych kwot oraz wpłacenia podatku i złożenia deklaracji i informacji podatkowych właściwemu organowi podatkowemu. Aby pobrać podatek od wypłacanych osobom zagranicznym należności, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania które zawarła Polska z innymi państwami, Bank powinien dysponować certyfikatami rezydencji osób na rzecz których dokonuje wypłaty należności. Certyfikaty te powinny potwierdzać rezydencję podatkową tych osób w określonych państwach, aby Bank mógł zastosować stawki podatku lub zwolnienia podatkowe przewidziane we właściwych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right