Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. I SA/Gd 454/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lipca 2011 r. sprawy ze skargi H. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 18 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 3.077 (trzy tysiące siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
W dniu 12 grudnia 2007 r. podatnik H. P. otrzymał od matki M.P. darowiznę w wysokości 93.000 Euro. Środki pieniężne zostały przekazane w formie gotówkowej, do "rąk własnych". W dniu 14 grudnia 2007 r. skarżący złożył w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych.
Decyzją z 21 grudnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił H. P. podatek od darowizny w wysokości 21.997 zł. Organ uznał, że H. P. nie dotrzymał jednego z warunków wskazanych w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie udokumentował otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy. Środki pieniężne z darowizny wpłacił na rachunek bankowy w imieniu własnym i na swoją rzecz. Na potwierdzeniu wpłaty darowanej kwoty jako wpłacającego i odbiorcę wpisano osobę H.P., a jako tytuł wskazano - wpłata własna. Z zeznań M. P. wynikało, że przedmiot darowizny przekazała synowi "do ręki." Nie może więc korzystać ze wskazanego w art. 4a ustawy zwolnienia podatkowego. Opodatkowanie powinno nastąpić na zasadach ogólnych.
-
keyboard_arrow_right