Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Wr 214/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksandra Dobosiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi P. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J.G. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie uznania się za miejscowo i rzeczowo niewłaściwym do rozpatrzenia zażalenia i przekazania zażalenia do rozpatrzenia DWINGiK we W. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. wpłynęło pismo skarżącego P. M. z dnia 27 stycznia 2010 r., w którym skarżący podał, iż jest to zażalenie "złożone w trybie art. 37 Kpa na nie załatwienie sprawy dotyczącej złożonego dnia 25.11.2009 r. przez P. M. w Starostwie Powiatowym w K. G. podania o wznowienie postępowania dotyczącego przekwalifikowania działki (...) z gruntu rolnego na las". W uzasadnieniu tego pisma skarżący podał, że z uwagi na naruszenie terminu wynikającego z art. 35 kpa składa zażalenie w przedmiotowej sprawie i prosi o wyznaczenie terminu załatwienia sprawy oraz "podjęcie środków zapobiegawczych naruszeniu terminu załatwienia sprawy w przyszłości".

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J.G., powołując jako podstawę prawną rozstrzygnięcia art. 65 § 1 w związku z art. 37 § 1 kpa oraz art. 7a i 7b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.), uznało się miejscowo i rzeczowo niewłaściwym do rozpatrzenia zażalenia P.M. i przekazało to zażalenie do rozpatrzenia D. Wojewódzkiego Inspektorowi Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego we W.

W uzasadnieniu organ podał, że z treści wniesionego w tej sprawie zażalenia wynika, iż podlega ono rozpatrzeniu w trybie art. 37 kpa. Przepis ten stanowi, że na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że sprawa, w której P.M. wystąpił z wnioskiem o wznowienie postępowania administracyjnego, została przez Starostę K. rozstrzygnięta decyzją wydaną w trybie przepisów art. 20 i art. 22 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przywołując następnie art. 6a ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz art. 7b ust. 1 i ust. 2 tej ustawy, Kolegium wywiodło, że organem wyższego stopnia w stosunku do Starosty K. w sprawie rozstrzygniętej decyzją tego organu z dnia [...] r. jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego we W. Tym samym do kompetencji tego organu, nie zaś Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G., należy rozpatrzenie zażalenia P. M., wniesionego na bezczynność Starosty K. przy rozpatrzeniu podania o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie, w której decyzja ta została podjęta. W związku z powyższym orzeczono jak wyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00