Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. IV SA/Wa 703/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Marian Wolanin (spr.), Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej A. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpatrzeniu odwołania A. i D. S., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta miasta W. Nr [...] z dnia [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji tego organu z dnia [...] sierpnia 2007 r. Nr [...] o ustaleniu solidarnie dla A. i D. S. jednorazowej opłaty w wysokości [...] zł. z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] , oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...] o pow. [...] m2 spowodowanego uchwaleniem planu miejscowego terenu osiedla Z. w przypadku zbycia tej nieruchomości w terminie 1 roku od dnia w którym przedmiotowa decyzja stała się ostateczna.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przytoczono stosowne przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz kodeksu postępowania administracyjnego i wskazano, że skoro obowiązek uiszczenia opłaty planistycznej powstaje dopiero w momencie zbycia nieruchomości, a zbycie nieruchomości nie nastąpiło w okresie 12 miesięcy od daty kiedy decyzja ustalająca wysokość renty planistycznej stała się ostateczna, to istniały podstawy do wygaszenia tej decyzji na podstawie art. 162 §1 pkt 1 kpa. Dokumentem stanowiącym podstawę do określenia wartości nieruchomości w skarżonej decyzji był operat szacunkowy. Jest to dokument sporządzany zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi, zasadami dobrej praktyki zawodowej, który powinien przedstawiać przejrzyście i jednoznacznie wnioski z wyceny w sposób, który umożliwi korzystającemu zrozumienie wyrażanych przez rzeczoznawcę majątkowego opinii oraz jednoznaczną interpretację. Operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony jednakże tylko przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji gdy stała się bezprzedmiotowa możliwe jest także wówczas, gdy leży to w interesie społecznym. W sytuacji, gdy ustaje byt prawny jednego z elementów stosunku materialnoprawnego można przyjąć, że wygaszenie takiej decyzji, która niewątpliwie stała się bezprzedmiotowa leży w szeroko pojętym interesie społecznym. Porządkuje bowiem sytuację prawną przez wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji, która przestała istnieć i przez to nie nadaje się do wykonania. Powyższe wskazuje, iż stwierdzenie wygaśnięcia kwestionowanej decyzji leżało w interesie społecznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00