Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 3017/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.),, Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Protokolant ref. staż. Dorota Gaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna wydana przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] uznająca, że stanowisko M. K. (dalej powoływanego jako "Skarżący") w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej jest nieprawidłowe.
2. Stan sprawy według posiadanych przez Sąd akt sprawy przedstawiał się następująco.
2. 1. Wnioskiem z dnia 16 czerwca 2010 r. M. K. zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Skarżący jest komandytariuszem spółki komandytowej - I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. i rozważa wniesienie do ww. spółki wkładu niepieniężnego (aportu). Przedmiotem aportu byłoby przedsiębiorstwo Skarżącego w rozumieniu art. 55¹ ustawy dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W skład tego przedsiębiorstwa wchodzą m.in. ewidencje podatkowe, baza klientów, środki trwałe (w tym 5 nieruchomości), know-how. Po wniesieniu wkładu niepieniężnego przez Skarżącego przedmiot aportu stałby się własnością spółki i byłby wykorzystywany przez nią w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym Skarżący zadał pytanie, czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa podmiotu prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right