Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 3017/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.),, Sędzia WSA Aneta Lemiesz, Protokolant ref. staż. Dorota Gaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna wydana przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] uznająca, że stanowisko M. K. (dalej powoływanego jako "Skarżący") w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej jest nieprawidłowe.

2. Stan sprawy według posiadanych przez Sąd akt sprawy przedstawiał się następująco.

2. 1. Wnioskiem z dnia 16 czerwca 2010 r. M. K. zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Skarżący jest komandytariuszem spółki komandytowej - I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W. i rozważa wniesienie do ww. spółki wkładu niepieniężnego (aportu). Przedmiotem aportu byłoby przedsiębiorstwo Skarżącego w rozumieniu art. 55¹ ustawy dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W skład tego przedsiębiorstwa wchodzą m.in. ewidencje podatkowe, baza klientów, środki trwałe (w tym 5 nieruchomości), know-how. Po wniesieniu wkładu niepieniężnego przez Skarżącego przedmiot aportu stałby się własnością spółki i byłby wykorzystywany przez nią w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym Skarżący zadał pytanie, czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa podmiotu prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00