Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Sz 25/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Inspektora Pracy z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy oddala skargę.
Uzasadnienie
Inspektor pracy działający w ramach terytorialnej właściwości Okręgowego Inspektoratu Pracy w nakazem z dnia [...]r. po przeprowadzeniu kontroli w T. Spółce z o.o. z siedzibą w W. - wydał nakaz wstrzymania eksploatacji zaginarki mechanicznej model [...]nr seryjny [...], rok budowy [...], do chwili jej wyposażenia w urządzenia zabezpieczające, chroniące operatora oraz osoby postronne przed zagrożeniami związanymi z ruchem górnej belki oraz ruchem łańcuchowej przekładni napędu belki gnącej, który to nakaz podlegał natychmiastowemu wykonaniu. Jako podstawę prawną opisanego nakazu wskazał art. 11 pkt 3, art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589 ze zm.), art. 216 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), § 55 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Odwołanie od powyższego nakazu złożyła T. Spółka z o.o. z siedzibą
w W. Odwołująca się podniosła, że przedmiotowa maszyna posiada Deklarację zgodności UE "CE", producent jest zaskoczony decyzją wydaną przez inspektora, bowiem produkowane maszyny są sprzedawane na terenie całej Unii Europejskiej,
a według producenta jest to pierwszy przypadek zastrzeżeń do tych maszyn, jednocześnie producent wniósł o wskazanie, które normy - dyrektywy nie zostały spełnione, celem ustosunkowania się do zarzutów.