Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Po 235/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi I. G. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] 2011 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty P. z dnia [...] 2010 r. Nr [...], II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącej kwotę 200,- zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2010 r. I. G. zwróciła się do Burmistrza Gminy K. o wypłacenie jej odszkodowania za grunt przejęty przez Skarb Państwa pod drogę o pow. 800 m2, położony we wsi. R., działka nr [...]. Wskazała, że właścicielami gruntu o pow. 1 ha we wsi R. byli jej rodzice A. i M. M.. Przez jego środek wytyczono drogę (dz. nr [...]) i grunt ten przejął Skarb Państwa. Do dnia dzisiejszego nie wypłacono jednak odszkodowania z tego tytułu. Wnioskodawczyni dołączyła skrócone odpisy aktu zgonu rodziców oraz postanowienie o nabyciu przez nią spadku po zmarłej matce M. M.

Postanowieniem z [...] 2010 r. Burmistrz K. przekazał powyższy wniosek według właściwości Staroście P. Ten, wskutek przeprowadzonego postępowania decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] na podstawie art., 140 oraz art. 105 § 1 kpa umorzył postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia odszkodowania na rzecz I. G. w trybie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) za nieruchomość położoną w R., gm. K., ark. mapy [...], działka nr [...], stanowiącą własność Gminy K.. W motywach rozstrzygnięcia organ powołał przepis art. 128 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn), zgodnie z którym wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tych praw. Następnie wskazał, iż zgodnie z art. 129 ust. 5 pkt 3 ugn starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu, gdy nastąpiło pozbawienie praw do nieruchomości bez ustalenia odszkodowania, a obowiązujące przepisy przewidują jego ustalenie. Organ zaznaczył, że z treści dokumentów przedłożonych przez wnioskodawczynię w trakcie postępowania wynika, że zbycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w formie aktu notarialnego nr Rep. [...] z dnia [...] 1976 r. Aktem tym ówczesna właścicielka działki M. M. zrzekła się jej własności na rzecz Skarbu Państwa. Obowiązujący zaś w dniu sporządzenia tego aktu przepis art. 179 Kodeksu cywilnego stanowił, że (§ 1) jeżeli nieruchomość jest przedmiotem własności indywidualnej albo osobistej, właściciel może wyzbyć się własności przez to, że się jej zrzeknie, przy czym zrzeczenie się wymagało do swej ważności formy aktu notarialnego oraz zgody właściwego organu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. Na skutek zrzeczenia się własności nieruchomość stawała się własnością państwową (§ 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00