Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Ol 190/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi E.K.K na postanowienie Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę - odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Starosta E. po rozpoznaniu wniosku Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami " [...]" sp. z o.o. w E. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w S. k/E. (etap II) na działkach o nr "[...]" oraz nr "[...]", położonych w gminie E., obręb S.

W dniu 18 listopada 2010 r. do organu wpłynęło odwołanie od powyższej decyzji, które wnieśli I. i E. K.

Postanowieniem z dnia "[...]" Wojewoda stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgodnie z art. 129 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia. Podkreślono, iż termin do wniesienia odwołania jest terminem zawitym, a w przypadku stwierdzenia, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu, organ drugiej instancji nie może przystąpić do jego merytorycznego rozpoznania. Jednocześnie organ wskazał, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych ukształtowany jest pogląd, że stronie, która nie brała udziału w postępowaniu pierwszoinstancyjnym, przysługuje prawo do wniesienia odwołania, gdy podmiot ten, któremu organ nie doręczył ani nie ogłosił decyzji, wnosi odwołanie w terminie, w jakim mogła wnieść strona, której jako ostatniej doręczono decyzję. Zatem podmiot, który kwestionuje decyzję i chce być uznany za stronę postępowania, może złożyć odwołanie wyłącznie w terminie przewidzianym dla strony biorącej udział w postępowaniu. Po upływie ustawowego terminu do wniesienia odwołania podmiot uważający się za stronę postępowania może skutecznie bronić swoich racji tylko w trybie wznowienia postępowania, na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 kpa. Organ podniósł, iż z akt niniejszej sprawy wynika, że stroną przedmiotowego postępowania jest wyłącznie inwestor i tylko jemu doręczono w dniu 26 października 2010 r. decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Zatem termin do wniesienia odwołania od tego rozstrzygnięcia upływał w dniu 9 listopada 2010 r. Tymczasem I. i E. K. złożyli odwołanie osobiście w siedzibie organu w dniu 18 listopada 2010r. W tej sytuacji organ uznał, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00