Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Kr 690/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 690/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 czerwca 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna (spr.), Sędziowie: WSA Ewa Długosz-Ślusarczyk, WSA Inga Gołowska, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2011r., sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej, na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 17 lutego 2011r. nr [...], w przedmiocie zabezpieczenia na majątku, I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. stwierdza nieważność postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27 grudnia 2010r. nr

Uzasadnienie

I. Postępowanie przed organami administracyjnymi.

1. Postanowieniem z dnia 27 grudnia 2010r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił nie przystąpić do wykonania zabezpieczenia i zwrócić postanowienie z dnia 2 marca 2010r. [...] Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach (zwanego dalej "Prokuratorem") o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego grążącej mu kary grzywny i przepadku korzyści uzyskanej z popełnienia przestępstwa poprzez zajęcie pieniędzy w kwocie 15 000 zł oraz 925 Euro.

2. W uzasadnieniu organ wskazał, że ww. postanowienie Prokuratora w części dotyczącej zabezpieczenia kary grzywny nie zostało opatrzone klauzulą wykonalności nadaną przez sąd powszechny, co uniemożliwiało przystąpienie do wykonania zabezpieczenia.

3. Zdaniem organu, zabezpieczenie w jednym postanowieniu prokuratorskim grążącej podejrzanemu kary grzywny (wymagającej nadania klauzuli wykonalności przez sąd powszechny) oraz grożącego przepadku uzyskanych korzyści (w tej części, zdaniem organu, orzeczenie nie wymagało nadania klauzuli wykonalności) dotyczyło zajęcia tej samej kwoty pieniędzy; brak więc było możliwości ustalenia w jakim zakresie postanowienie to stanowiło tytuł egzekucyjny, a w jakim nie było takim tytułem.

4. Jako podstawę konieczności nadania sądowej klauzuli wykonalności co do zabezpieczanej kary grzywny organ wskazał na art. 25 §1 i § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90 poz. 557 ze zm.) stanowiący, że egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych, orzeczonej grzywny, świadczenia pieniężnego, należności sądowych oraz zobowiązania określonego w art. 52 Kodeksu karnego prowadzi się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli niniejsza ustawa nie stanowi inaczej (art.25§1k.k.w.), przy czym przepis § 1 stosuje się również do wykonania postanowień o zabezpieczeniu roszczeń cywilnych będących przedmiotem postępowania karnego oraz grzywny (art.25 §2 k.k.w.). Następnie organ powołał art. 26 k.k.w., stanowiący, że do tytułów egzekucyjnych mają zastosowanie przepisy art. 776-795 Kodeksu postępowania cywilnego. Zdaniem organu o konieczności nadania klauzuli wykonalności rozstrzygał również §214 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 marca 2010r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. Nr 49 poz 296) stanowiący, że prokurator po wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym występuje z wnioskiem do właściwego sądu o nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności, o ile przepis szczególny tak stanowi. Na poparcie prawidłowości swojej tezy organ przytoczył fragment uzasadnienia wyroku NSA z dnia 24 czerwca 2009r. II GSK 1055/08.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00