Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2011 r., sygn. III SA/Wa 2522/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2011 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedziba w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 lutego 2008 r. S. sp. z o.o. z siedzibą w W. - zwana dalej "Spółką", zwróciła się do Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w W.) o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że dokonała podwyższenia kapitału zakładowego. Kapitał ten został pokryty wkładem niepieniężnym (wierzytelnością). W związku z tym podwyższeniem poniosła wydatki w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych i notarialnych.

Spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy poniesione przez nią wydatki, tj. koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe i notarialne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W jej opinii, wymienione wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu. Spółka stwierdziła, iż stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p.", od dnia 1 stycznia 2007 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie znajduje się żaden przepis, który mógłby stanowić podstawę do uznania, że wydatki na opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych będące skutkiem decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Zdaniem Spółki, zaliczyć je należy do kategorii kosztów pośrednich, związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Podwyższenie kapitału zakładowego daje podstawę zabezpieczenia praw wierzycieli, buduje również zaufanie potencjalnych kontrahentów i wpływa na podejmowanie określonych decyzji gospodarczych. To natomiast może przyczynić się do uzyskiwania zwiększonych przychodów przez podatnika. Zwiększenie kapitału zakładowego przyczynia się ponadto do zachowania i zabezpieczenia dotychczasowych źródeł przychodów Spółki. Uzyskuje ona bowiem lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. W opinii Spółki, wydatków, które poniosła w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego nie sposób nie uznać za gospodarczo uzasadnione i związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można więc zakwestionować jej prawa do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała się na interpretacje organów podatkowych oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00