Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 maja 2011 r., sygn. I SA/Ol 189/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.) Protokolant Referent stażysta Ryszarda Judziak-Brzozowa po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 12 maja 2011 r. sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia K.K., utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nadpłaty podatku od towarów i usług.

Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia i rozważania:

We wniosku z dnia 4 października 2010 r. K.K. wniósł o "uznanie korekt a nadpłaty podatków zaliczyć na zaległości". Do tak sformułowanego wniosku dołączył korekty deklaracji VAT-7 za miesiące II, VI, VII, VIII, IX, X, XI 2004 r. Jak wynika z uzasadnienia, przedmiotowy wniosek i związane z nim korekty deklaracji podatku od towarów i usług strona powiązała z nieuregulowaniem należności przez kontrahentów, wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, do którego złożony został wyżej opisany wniosek, ustalił, że w korektach deklaracji za VI, VII, i X 2004r. podatnik wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, natomiast za miesiące II, VIII, IX i XI 2004 r. wykazał zobowiązanie podatkowe w mniejszej wysokości niż wpłacony podatek zadeklarowany w deklaracjach VAT-7. Ustalił ponadto, że kwoty należnego podatku od towarów i usług wykazane w pierwotnych deklaracjach zostały przez stronę opłacone dobrowolnie. Wniosek strony w części odnoszącej się do korekt deklaracji za II, VIII, IX i XI 2004 r. potraktowany został przez organ podatkowy, jako wniosek stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług za te miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00