Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 maja 2011 r., sygn. III SA/Kr 1063/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Tadeusz Wołek Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2011 r. sprawy ze skargi G. B. na decyzję Inspektora Pracy z dnia 21 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 10 maja 2011r.

Pismem z dnia 10 marca 2010r. G. B. złożyła w Inspektoracie Pracy skargę na nieumieszczenie jej przez pracodawcę - Szpital [...] - w ewidencji pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze i wniosła o nakazanie pracodawcy umieszczenia w powyższym wykazie stanowiska starszej salowej.

Decyzją z dnia [...] 2010r. Nr [...] Inspektor Pracy Inspektoratu Pracy - Oddział w A umorzył postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). W wyniku przeprowadzonej kontroli w Szpitalu [...] Inspektor Pracy stwierdził, iż ustalony przez pracodawcę zakres czynności dla stanowiska starszej salowej określa m.in. obowiązki (rodzaje prac) wykonywane przez personel zatrudniony na tym stanowisku, w tym w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, do których należy m.in.: czuwanie nad bezpieczeństwem chorych, pomoc w zaspakajaniu potrzeb fizjologicznych i higienicznych pacjentów, utrzymywanie w należytej czystości i porządku sal chorych i innych pomieszczeń oddziału, transport bielizny czystej i brudnej między oddziałem i pralnią szpitalną, transport posiłków dla chorych z kuchni szpitalnej do oddziału oraz zmywanie naczyń kuchennych i postępowanie zgodnie z zasadami sanitarnymi, wykonywanie poleceń przełożonych w zakresie obsługi chorych, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych, wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonego zgodnie z przepisami prawa nie ujętych w zakresie czynności. Organ I instancji wskazał, iż zgodnie z oceną ryzyka zawodowego czynności wykonywane na stanowisku salowej, starszej salowej to: sporządzanie i stosowanie dezynfekcji, utrzymanie czystości w kuchenkach oddziałowych, wymiana pościeli, usuwanie śmieci z kubłów, pomaganie pielęgniarce w czynnościach higienicznych przy pacjencie, uczestniczenie w zebraniach społeczności i personelu, terapii z pacjentami, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami obserwacji pacjenta. Z kolei czynniki uciążliwe występujące na stanowisku pracy to: nietykalność osobista przy kontakcie z pacjentem, obciążenie związane z pracą przy obsłudze pacjenta, odpowiedzialność, stresowość, obciążenie statyczne, obciążenie fizyczne, przemieszczanie się ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00