Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 maja 2011 r., sygn. I SA/Gl 125/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Grzegorz Granieczny, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2011r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w C. na interpretację Prezydenta Miasta C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta C. udzielając, na wniosek A sp. z o.o., indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej wyliczenia powierzchni użytkowej budynku dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie organ interpretacyjny wskazał, że definicję powierzchni użytkowej budynku lub jego części dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera art. 1 a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U z 2006 r., Nr 121, poz. 844). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Wobec treści przytoczonego przepisu organ interpretacyjny skonstatował, że powierzchnia użytkowa budynku obliczana dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest sumą powierzchni użytkowych znajdujących się w budynku pomieszczeń i przy jej obliczaniu nie uwzględnia się powierzchni zajętej przez zewnętrzne i wewnętrzne ściany.

W uzasadnieniu interpretacji opisano na wstępie dane zawarte we wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego rozstrzygającej kwestię powierzchni, jaką należy opodatkować w przypadku budynków wewnętrznych znajdujących się w halach produkcyjnych. Spółka jest - jak wskazano we wniosku - właścicielem jednokondygnacyjnego budynku głównego hali stalowni o powierzchni użytkowej [...] m2. Tę powierzchnię uwzględnia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wewnątrz hali stalowni znajdują się dwa budynki: jednokondygnacyjna dyspozytornia pieca kadziowego o powierzchni użytkowej

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00