Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 maja 2011 r., sygn. I SA/Gl 1247/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2011 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Umową darowizny sporządzoną w formie aktu notarialnego w dniu [...] , H. S. darowała swojej córce Z. P. nieruchomość położoną w B., zabudowaną budynkiem mieszkalnym, z jednoczesnym poleceniem ustanowienia na tej nieruchomości dożywotniej, bezpłatnej i niepodzielnej służebności mieszkania na swoją rzecz oraz małżonka (ojca obdarowanej) A. S.. Obdarowana ustanowiła dożywotnią niepodzielną służebność mieszkania na rzecz swego ojca A. S. w tym samym akcie. W wymienionym akcie notarialnym notariusz dokonał między innymi wyliczenia rocznej wartości ustanowionej służebności na kwotę [...]oraz podał wartość kapitalizowanej służebności w kwocie [...].

Decyzją z dnia [...] nr [...] [...]Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. określił A. S. wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]z tytułu nabycia prawa dożywotniej nieodpłatnej służebności mieszkania. Organ pierwszej instancji uznał, że podatnik nie zgłosił nabycia w terminie jednego miesiąca od dnia ustanowienia służebności na jego rzecz, w związku z czym utracił prawo do zwolnienia od podatku wymienione w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Organ powołał się na przepis art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Stwierdzono, że w rozpatrywanym przypadku ustanowiona nieodpłatna służebność mieszkania nie jest wynikiem umowy stron, a powstała w wyniku jednostronnego oświadczenia o ustanowieniu służebności w formie aktu notarialnego, a strona, na rzecz której ustanowiono to prawo nie uczestniczyła w tej czynności. W konsekwencji podatnik, w celu skorzystania z ulgi wymienionej w art. 4a ustawy podatkowej winien był zgłosić nabycie wartości rzeczy lub praw majątkowych właściwemu organowi w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. ustanowienia tego prawa, czego nie uczynił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00