Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 kwietnia 2011 r., sygn. I SA/Sz 86/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wartości celnej towaru, określenia podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w S. decyzją z dnia [...] nr [...] uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] nr [...] w części dotyczącej określenia wartości celnej samochodu osobowego marki [...] o nr [...], kwoty podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług, należnych z tytułu importu i określił wartość celną towaru na kwotę [...], podatek akcyzowy w kwocie [...], podatek od towarów i usług w kwocie [...], tj. w kwotach niższych, niż to wynikało z decyzji organu I instancji.

Decyzja powyższa zapadła w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu 12 kwietnia 2005 r. A.L. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu używany samochód osobowy marki [...] o nr [...], wyprodukowany w 1995 r., wyposażony w silnik benzynowy o pojemności skokowej 3199 cm?. Do zgłoszenia celnego zostały dołączone: deklaracja wartości celnej (D.V.1), rachunek sprzedaży z dnia 10 stycznia 2005 r. wystawiony przez D.L. na rzecz A.L. na kwotę [...],[...], faktura z dnia 1 lutego 2005 r. za fracht pojazdu z USA do Gdyni, oświadczenie z dnia 12 kwietnia 2005 r. o poniesionych kosztach transportu na terytorium kraju.

Organ celny, dokonując kontroli danych zawartych w tym zgłoszeniu, wszczął postępowanie w celu ustalenia prawidłowej wartości celnej towaru, kwoty podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług z tytułu importu ww. samochodu, gdyż stwierdził, że zadeklarowana przez podatnika wartość celna w kwocie [...] budzi wątpliwości co do tego czy stanowi kwotę faktycznie zapłaconą lub należną za ww. pojazd. W oparciu o informacje zawarte na amerykańskiej stronie internetowej www.autotrader.com. organ ustalił bowiem, że wartość oferowanego do sprzedaży na rynku eksportera podobnego pojazdu, w stanie nieuszkodzonym, wynosiła [...]. A, ponieważ z dokumentów SAD wynikało, że pojazd posiadał uszkodzenia i braki, których stopień na podstawie rewizji celnej ustalono w wysokości 27,83 % wartości pojazdu, organ uznał, że przybliżona wartość pojazdu na rynku amerykańskim wynosiła [...]. W tych okolicznościach, rozbieżność pomiędzy tak ustaloną wartością pojazdu, a zadeklarowaną przez stronę w zgłoszeniu celnym w wielkości 2780%, legła u podstaw wszczęcia przez organ postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00