Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 marca 2010 r., sygn. V SA/Wa 1722/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Protokolant - Małgorzata Broniarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2010r. sprawy ze skargi "K." Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2009r. nr [...] w przedmiocie określenia należności celnych oraz wezwania do ich zapłaty wraz z odsetkami oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez spółkę z o.o. w P. "K." jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] sierpnia 2009 r. nr [...].
Decyzją tą Dyrektor Izby, w oparciu o art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.), dalej: Ordynacja podatkowa, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] września 2007 r. wydaną w przedmiocie określenia niezaksięgowanych należności celnych w kwocie [...] zł (wynikających z długu celnego powstałego w wyniku dopuszczenia do obrotu, podlegającego należnościom celnym przywozowym, towaru w postaci [...] samolotu cywilnego o masie własnej nie przekraczającej [...] kg, marki [...], typ [...] na podstawie zgłoszenia celnego z [...] października 2004 r. [SAD nr [...]]) oraz orzeczenia o retrospektywnym zaksięgowaniu powyższej kwoty, a także wezwania do zapłaty ww. należności celnych wraz z odsetkami.
Podejmując takie rozstrzygnięcie Dyrektor Izby w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że w dniu [...] października 2004 r. został objęty procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci cywilnego statku powietrznego o masie własnej nie przekraczającej [...] kg marki [...], typ [...], według zapisu w polu 33 dokumentu SAD - z zastosowaniem kodu CN 88022010. Dla określenia kwoty długu celnego przyjęta została, zadeklarowana przez zgłaszającego - tj. Agencję Celną C., zerowa stawka cła przywozowego, wynikająca z zastosowanego kodu CN. Powyższe zgłoszenie celne w oparciu o art. 71 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. WE L 302 z dnia 19.10.1992 r. z późn. zm.; dalej: Wspólnotowy Kodeks Celny), zostało przyjęte przez organ celny, przy czym podstawę stosowania przepisów regulujących procedurę celną, którą został objęty przedmiotowy w sprawie towar, stanowiły wyniki weryfikacji zgłoszenia polegającej m.in. na rewizji zgodności rodzaju i numeru statku powietrznego z dokumentami handlowymi.