Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Op 661/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu utrzymało w mocy decyzję Starosty Kluczborskiego z dnia [...], nr [...], którą skierowano J. K. na badania lekarskie celem stwierdzenia braku (lub istnienia) przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania przez niego pojazdami mechanicznymi w ramach kategorii A, B, T.
Niniejsze rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Prokurator Rejonowy w Kluczborku, pismem z dnia 22 kwietnia 2010 r., zwrócił się do Starosty Kluczborskiego o skierowanie skarżącego na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia (lub braku) przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania przez niego pojazdami oraz o wszczęcie postępowania administracyjnego, znajdującego oparcie w przepisach art. 122 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515 ze zm.) oraz § 2 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15). W uzasadnieniu wniosku Prokurator wskazał, że prowadził śledztwo przeciwko J. K. w sprawie o sygn. akt [...]. W toku postępowania przygotowawczego u J. K., który posiada uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii ABT nr [...], stwierdzono objawy procesu psychotycznego o obrazie schizofrenii paranoidalnej. Powyższa okoliczność została potwierdzona opinią sądowo-psychologiczną z dnia 26 lutego 2010 r., co nasuwało zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego i jego sprawności jako kierującego pojazdem i uzasadniało konieczność poddania go badaniom lekarski w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.