Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Łd 76/11

 

Dnia 27 kwietnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Protokolant asystent sędziego Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2011 roku sprawy ze skargi F. U. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie bez zezwolenia drzewa 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na rzecz adwokat E. S., prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...], kwotę 295,20 złotych (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych i dwadzieścia groszy), która zawiera należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu przez adwokata ustanowionego z urzędu

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy Z. wymierzył F.U. karę pieniężną w wysokości 23 379,93 zł za usunięcie bez zezwolenia 1 szt. drzewa gatunku olcha o obwodzie pnia 170 cm.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że wycięte drzewo rosło na działce nr [...] położonej w miejscowości M., a decyzję o jego wycince podjęli współwłaściciele wymienionej działki, przy czym sprawcą wycinki był F.U. Współwłaściciele wiedzieli i godzili się na wycięcie drzewa z ich posesji, a dodatkowo sami uczestniczyli w jego ścięciu.

Ze względu na brak kłody organ I instancji zastosował zapis art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.), przyjmując najmniejszy promień pnia (0,30 m) i pomniejszając wyliczony na tej podstawie obwód pnia o 10%, co dało 170 cm. Uwzględniając ustalony w ten sposób obwód wyciętego drzewa, jego gatunek, współczynnik różnicujący stawki oraz stawkę za 1 cm obwodu pnia drzewa, wyliczono karę pieniężną w wysokości 23 379,93 zł (170 cm x 3,70 x 12,39 zł/cm x 3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00