Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 marca 2011 r., sygn. III SA/Wa 2081/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2011 r. sprawy ze skargi S. z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za 2008 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz S. z siedzibą w T. kwotę 3367 zł (słownie: trzy tysiące trzysta sześćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. S. z siedzibą w Japonii (dalej "Spółka") złożyła 30 czerwca 2009r. wniosek o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2008r. w wysokości 32.200,93 zł.

2. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. (dalej: "NUS") postanowieniem z [...] grudnia 2009r. wyznaczył Spółce siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego, wskazując jednocześnie, że wniosek o zwrot VAT nie podlega rozpatrzeniu ze względu na § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851, dalej: "rozporządzenie z 2004r."), zgodnie z którym zwrot podatku przysługuje na zasadzie wzajemności.

3. Spółka w piśmie z 5 stycznia 2010r. podniosła, że nie zgadza się ze stanowiskiem NUS, uznającym, że nie przysługuje jej zwrot podatku VAT z uwagi na brak zasady wzajemności pomiędzy Polską a Japonią. Powołała się na pismo Ministerstwa Finansów z 24 października 2001r., zgodnie z którym Japonia znajduje się na liście państw, które stosują zasadę wzajemności. Spółka wskazała ponadto, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od organu podatkowego pierwszej instancji, w lipcu 2007r. Minister Finansów wystosował pismo informujące, iż podmioty z Japonii, Chorwacji i Republiki Południowej Afryki nie mogą już uzyskać zwrotu podatku VAT w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00