Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2011 r., sygn. II SA/Wa 6/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia WSA Anna Mierzejewska Protokolant asystent sędziego Małgorzata Kędzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2011 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium za osiągnięcia w nauce 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3) zasądza od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz skarżącego M. B. kwotę 200 zł (dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Decyzją z [...] marca 2010 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego utrzymał w mocy swoją decyzję z [...] grudnia 2009 r. w sprawie odmowy przyznania M. B. (dalej jako skarżący) stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2009/2010.
Do wydania powyższego rozstrzygnięcia doszło w następujących okolicznościach sprawy.
15 października 2009 r. Rektor Uniwersytetu [...] przedstawił wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji o przyznanie skarżącemu stypendium ministra za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2009/2010.
Decyzją z [...] grudnia 2009 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówił przyznania wnioskowanego stypendium. Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie, organ przedstawił, przewidziane w ustawie z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 16 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. Nr 153, poz. 1093) warunki, które musi spełnić student, aby otrzymać stypendium ministra. W dalszej kolejności organ wskazał, że przyznane w budżecie środki finansowe na stypendia nie pozwoliły, aby otrzymał je każdy student, który spełnił powyższe warunki i dlatego też organ stworzył ranking wniosków. Przy ocenie wniosków organ stosował metodę punktową, przyznając za dane osiągnięcie naukowe określoną liczbę punktów. Suma uzyskanych punktów decydowała o pozycji w rankingu, a w konsekwencji o przyznaniu stypendium. Organ podał nadto, że brał pod uwagę certyfikaty językowe uzyskane podczas studiów, a także, że w przypadku studentów, którzy otrzymali stypendium w roku akademickim 2008/2009, przy ocenie wniosku brane były pod uwagę osiągnięcia uzyskane w ostatnim roku akademickim.