Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 marca 2011 r., sygn. VI SA/Wa 188/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2011 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącej E. G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Minister Sprawiedliwości decyzją z [...] marca 2009 r. utrzymał w mocy uchwałę z [...] września 2008 r., którą Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] (dalej jako Komisja) ustaliła negatywny wynik egzaminu konkursowego na aplikację radcowską E. G. (dalej jako skarżąca).

Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Uchwałą z [...] września 2008 r. Komisja ustaliła, że skarżąca otrzymała z egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 189 punktów, w związku z czym - zgodnie z art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.), cytowana dalej jako r. pr., uzyskała z niego negatywny wynik, bowiem pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyskuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 190 punktów.

Skarżąca wniosła odwołanie, w którym zakwestionowała pytania testowe nr 35, 74, 97, 98 i 206. Pytaniom tym zarzuciła, że treść zaproponowanych w nich odpowiedzi wzbudzała wątpliwości - więcej niż jedna odpowiedź mogła być wskazana jako prawidłowa, wobec czego uznała, że uzyskała pozytywny wynik egzaminu.

Minister Sprawiedliwości stwierdził brak podstaw do uchylenia zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wskazał, że decyzja dotycząca ustalenia wyniku egzaminu konkursowego nie jest decyzją uznaniową, w której ma możliwość wyboru i swobodnej oceny, jaki wynik kandydata może uznać za pozytywny. Podał, że treść art. 339 ust. 3 r. pr. jest jednoznaczna i przesądza o tym, że pozytywny wynik uzyskuje tylko ten kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 190 punktów, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca, gdyż skarżący uzyskała 189 punktów. Minister po przeanalizowaniu pytań testowych i odpowiedzi udzielonych przez skarżącą, nie podzielił zarzutów odwołania i stanął na stanowisku, że wszystkie pytania spełniały kryteria ustawowe - przy każdym z pytań tylko jedna z zaproponowanych odpowiedzi była prawidłowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00