Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 marca 2011 r., sygn. II SA/Rz 28/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik/spr./ WSA Magdalena Józefczyk Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 17 marca 2011 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [..] listopada 2010r., [..], P. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w R. utrzymał w mocy decyzję nr [..] Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [..] października 2010r., [..], którą odmówiono S.S. stwierdzenia choroby zawodowej w postaci przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacji płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) poniżej 60% wartości należnej, wywołane narażeniem na pyły lub gazy drażniące, ujętej w pozycji nr 5 wykazu chorób zawodowych.
W podstawie prawnej P. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazał przepis art. 138 §1 pkt 1 ustawy kodeks postępowania administracyjnego oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 105, poz.869). W uzasadnieniu natomiast zawarto ustalenie, że skarżący pracował w narażeniu na pyły i gazy drażniące drogi oddechowe w latach 1980-1997. Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej wpłynęło do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w R. w dniu [..].06.2009r., po 12 latach od zaprzestania pracy w narażeniu zawodowym. Podejrzenie to dotyczyło choroby ujętej w pozycji nr 5 wykazu chorób zawodowych, tj. przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) poniżej 60% wartości należnej, wywołane narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej co najmniej w 30 % przypadków stwierdzono na stanowisku pracy przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right