Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 marca 2011 r., sygn. IV SA/Po 985/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie NSA Grażyna Radzicka WSA Anna Jarosz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2011 r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2010 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza J. z dnia [...] 2010 r. nr [...] 2. 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz H. S. kwotę [...] zł (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [....] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza J. z [...] odmawiającą przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Powyższe decyzje wydano w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] r. Burmistrz J. działając na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1, art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29.07.2005 roku o przekształceniu Prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.) oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 ze zm. - dalej jako: k.p.a.) odmówił H. S. przekształcenia w prawo własności prawa użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej.
Uzasadniając, organ wskazał, że nieruchomość położona w J. przy ul. M., oznaczona jako działka nr [...] (zmieniona na nr [...] w wyniku odnowy geodezyjnej), zapisana w księdze wieczystej KW [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w J. - V Wydział Ksiąg Wieczystych, stanowiła własność Skarbu Państwa, który nabył ją w [...] r. w wyniku konfiskaty mienia spadkodawcy obecnego właściciela. W czasie okupacji nieruchomość została zabudowana budynkiem mieszkalnym przez okupanta hitlerowskiego. Mieszkająca w tym budynku H. S., wnioskiem z dnia [...].1989 r. wystąpiła do Urzędu Miasta i Gminy z prośbą o umożliwienie zakupu mieszkania położonego w tymże budynku. Organ wskazał, że decyzją z dnia [...]1989 r. orzeczono sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego przy ul. M. na rzecz H. S.. W decyzji tej podniesiono, że nabywca lokalu z dniem podpisania umowy notarialnej staje się właścicielem wyżej wymienionego lokalu i użytkownikiem wieczystym części gruntu wchodzącego w skład działki, na której pobudowany był budynek. Użytkowanie wieczyste ustanowiono na 99 lat. Aktem notarialnym Rep. A nr [...] z dnia 21.05.1990 r. zawarto umowę sprzedaży lokalu na odrębną własność oraz oddanie części działki w użytkowanie wieczyste.