Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 marca 2011 r., sygn. I SA/Op 26/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 marca 2011 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 26 listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

W dniach 7 maja i 16 lipca 2001 r. skarżąca A.Sp. z o.o. w O. (obecnie A. Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w O.) dokonała zgłoszenia celnego nr [...], i nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towarów opisanych w polu 31 SAD jako: Fantomalt klasyfikując je według kodu PCN 170290500 ze stawka cła 40% oraz Bebilon pepti i Bebilon sojowy 2,, klasyfikując je według kodu PCN 210690980 stawką cła 25%.

Pismami z dnia 17 i 22 maja 2002 r. Spółka wniosła o uznanie w/w zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej opisu towaru (poprzez zmianę dotychczasowego zapisu na: "Bebilon pepti - lek zawierający witaminy oraz "Bebilon sojowy-lek zawierający witaminy"), zmianę kodu taryfowego obu towarów na 300450100, a w zakresie preparatu Fantomalt na kod 300490990 oraz o określenie dla nich kwoty długu celnego według przypisanej do nowych kodów stawki cła 0%.

Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu decyzją z dnia 24 czerwca 2002 r. odmówił uznania powyższych zgłoszeń celnych za nieprawidłowe.

Uzasadniając decyzję organ wskazał, że pozycja 3004 nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeżeli te substancje dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywieniowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej, czy poprawienia jego smaku, bez odbierania produktowi jego charakteru spożywczego. Nadto zgodnie z uwagami do działu 30, dział ten nie obejmuje żywności i napojów (takich jak odżywki dla diabetyków, odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i wody mineralne) - klasyfikowanych w sekcji IV.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00