Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 112/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Wójcik Sędzia WSA Grzegorz Gocki Protokolant starszy sekretarz sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi A Zakłady Produkcyjne Spółka z o. o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca A Polska Sp. z o.o. w O., obecnie A Zakłady Produkcyjne sp. z o.o. w O., w dniach 7 maja 2001r. i 1 czerwca 2001 dokonała zgłoszeń celnych towaru o nazwie b. klasyfikując go do kodu PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 25% i wniosła o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.

Wnioskami z dnia 2 i 5 kwietnia 2002r. skarżąca wniosła o uznanie powyższych zgłoszeń celnych za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu towaru i obliczenia opłat. Skarżąca domagała się zmiany zgłoszenia celnego poprzez zmianę dotychczasowego kodu towaru na kod 300450100 i stawki cła na stawkę "0" oraz wyliczonej kwoty cła na kwotę "0".

Po przeanalizowaniu zebranych w sprawie dowodów, w tym dokumentów w postaci: certyfikatów producenta, tekstów etykiet, ulotek informacyjnych, świadectwa rejestracji MZiOS, analizy składu chemicznego, opinii biegłych z Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Żywienia, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie, Instytutu Matki i Dziecka oraz Zakładu Towaroznawstwa i Żywności Funkcjonalnej, Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 30.04.2002r., uznał zgłoszenia celne OBR [...], OBR [...] i OBR [...] za prawidłowe. Jak wskazał Dyrektor z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynikało, że b. składa się z koncentratu białek serwatkowych, syropu glukozowego, olejów roślinnych, laktozy, składników mineralnych, witamin, pierwiastków śladowych, tauryny, karynityny i emulgatora. Preparat jest modyfikowanym mlekiem w proszku przeznaczonym dla niemowląt od 1 miesiąca życia, jest produktem hipoalergenowym i monomerycznym, w którym pełne cząsteczki białka mleka krowiego, czyli długołańcuchowe polimery aminokwasów zastąpiono monomerami aminokwasów, a ponadto częściowo wyeliminowano laktozę zastępując ją polimerami glukozy. Dzięki takim zabiegom produkt ten nie wywołuje alergii u osób uczulonych na białka mleka krowiego. Poza leczeniem alergii jest stosowany w innych stanach chorobowych jelit, w tym w przypadkach ich uszkodzenia po radio i chemioterapii, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniewskiego-Crohna, nawracających biegunkach bakteryjnych, czy chorobie trzewnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00