Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 marca 2011 r., sygn. III SA/Gl 1818/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant St. sekr. sąd. Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] r. znak: [...] umarzającą na podstawie art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postępowanie wszczęte wnioskiem Spółki z o.o. "A" z siedzibą w B. z dnia [...] r. o zwrot nadpłaty w podatku od towarów i usług za wrzesień 1999r. w kwocie [...]zł.

W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny sprawy i argumentację prawną. Podkreślono, że wnioskiem z dnia [...] 2004r. pełnomocnik Spółki, na podstawie art.72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej wystąpił o zwrot nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, lipiec, sierpień, wrzesień, grudzień 1999r. w łącznej kwocie [...] zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia zapłaty.

Wnioskodawca podkreślił, iż jako zakład pracy chronionej korzystał w 1999 r. na podstawie art.14a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm. - zwana dalej ustawą o VAT) ze zwolnienia z wpłat do urzędu skarbowego należności z tytułu podatku od towarów i usług stanowiących różnicę między podatkiem należnym a naliczonym w rozumieniu art. 19 ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem ust. 3 ustawy o VAT. W treści zaś w/w art.14a ust. 6 ustawodawca uczynił wyjątek od wskazanego wyżej zwolnienia przez wyłączenie z jego zakresu "wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym". Strona wskazała także, iż w ramach prowadzonej działalności uzyskiwała obroty m.in. ze sprzedaży samochodów osobowych nowych przed pierwszą rejestracją i zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 157, poz. 1035 ze zm.) składała deklaracje dla podatku akcyzowego oraz odprowadzała do urzędu skarbowego podatek akcyzowy w związku z art. 35 ust. 4 ustawy o VAT. W części zaś dotyczącej obrotu ze sprzedaży nowych samochodów osobowych Spółka nie korzystała ze zwolnienia od wpłat do urzędu skarbowego podatku od towarów i usług, o którym mowa w w/w art.14a ust. 1. Wnioskodawca również zaakcentował, iż we wskazanym okresie nie był producentem ani importerem wyrobów akcyzowych, którymi były sprzedawane przez Spółkę samochody osobowe, a zatem powyższy przepis nie mógł stanowić podstawy prawnej do uznania go za podatnika podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją z uwagi na okoliczność, iż ww. przepis kreuje inne podmioty niż wymienione w art. 35 ust. 1 ustawy, więc w tym zakresie pozostaje sprzeczny z art. 217 Konstytucji w części, w jakiej wymaga on, by określenie podmiotu i związanego z nim przedmiotu opodatkowania następowało wyłącznie w drodze ustawowej. Jak dalej wskazywał, w stosunku do Spółki nie mógł mieć zastosowania cyt. przepis rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998r. tylko odpowiednio stosowany przepis art. 35 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowił, iż obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym ciąży na producencie i importerze wyrobów akcyzowych. W konsekwencji więc Spółka mogła skorzystać ze zwolnienia od wpłat podatku od towarów i usług również w części dotyczącej obrotu ze sprzedaży samochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00