Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 marca 2011 r., sygn. III SA/Gl 2145/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 marca 2011 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

U Z A S A D N I E N I E.

Na podstawie zgłoszenia celnego przez przedstawiciela bezpośredniego Agencję Celną "B" działającą w imieniu i na rzecz J.T. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "A" w S. - w dniu [...] r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci pokarmu dla ryb akwariowych - wodzień żywy i mrożony według kodu CN 0511 99 90. Do zgłoszenia celnego dołączono fakturę handlową nr [...] z [...] r. dokumentującą zakup w Republice Białorusi towaru w postaci pokarmu dla ryb akwariowych - mrożony i żywy oraz świadectwo weterynaryjne nr [...] i świadectwo zdrowia nr [...] dotyczące ochotki żywej i wodzienia mrożonego. Stawkę celną deklarowano w wysokości 0% a stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego i zarejestrowaniu go w ewidencji przez organ celny, towar został zwolniony.

Następnie, wobec stwierdzenia nieprawidłowości w części dotyczącej klasyfikacji towarów w postaci larwy ochotki żywej postanowieniem z [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. wszczął postępowanie w sprawie określenia kwoty podatku od towarów i usług dla towaru ujętego we wskazanym zgłoszeniu celnym.

Decyzją z [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił elementy kalkulacyjne na potrzeby prawidłowego określenia należnego podatku z tytułu importu towaru oraz kwotę należnego z tytułu importu podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł wzywając do zapłaty różnicy ([...] zł) między podatkiem uiszczonym, a określonym decyzją powołując się na art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., ustawa VAT). Wyjaśnił, że według tego przepisu, jeżeli zgodnie z przepisami celnymi, powiadomienie dłużnika o wysokości długu celnego nie może nastąpić z uwagi na przedawnienie (po upływie trzech lat od daty zgłoszenia celnego), a istnieje podstawa do obliczenia lub zweryfikowania należności podatkowych, których termin przedawnienia wynosi 5 lat od daty zgłoszenia celnego, naczelnik urzędu celnego może określić elementy kalkulacyjne według zasad określonych w przepisach celnych na potrzeby prawidłowego określenia należnego podatku z tytułu importu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00