Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2011 r., sygn. III SA/Wa 986/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant specjalista Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2011 r. sprawy ze skargi "B." spółka jawna A. M., E. K. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu zabezpieczającym 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "B." spółka jawna A. M., E. K. z siedzibą w L. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W oparciu o akta sprawy Sąd ustalił, że 23 grudnia 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. doręczył pełnomocnikowi Skarżącej - "B." spółka jawna A. M., E. K. w L., odpisy zarządzeń zabezpieczenia wystawionych przez ten organ 5 grudnia 2008 r., a dotyczących podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia 2003 r. do grudnia 2005 r.

Skarżąca, w imieniu której działał pełnomocnik, złożyła zarzuty w postępowaniu zabezpieczającym. Podniosła niedopuszczalność zabezpieczenia w trybie administracyjnym oraz nieprawidłowe sporządzenie zarządzenia zabezpieczenia, w których nie wskazano podstawy prawnej zabezpieczenia obowiązku oraz nie podano okoliczności świadczących o wystąpieniu możliwości utrudnienia bądź udaremnienia egzekucji.

Zdaniem Skarżącej wskazane w zarządzeniu zabezpieczenia nieujawnienie zobowiązań powstających z mocy prawa lub nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych nie stanowiły przesłanki wystąpienia niebezpieczeństwa utrudnienia lub udaremnienia egzekucji. Ponadto nie wskazano, który z możliwych przepisów, tj. art. 154 czy 155 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) - dalej: "u.p.e.a.", był podstawa prawną dokonanego zabezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00