Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. II SA/Ol 939/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki obiektu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego M. D. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 24 stycznia 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
w S., działając na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.), nakazał K.M. rozebrać wiatę wybudowaną na działce "[...]", posadowioną między rozbudowywanym budynkiem gospodarczym a granicą działki nr x przy ul. W.
Po rozpatrzeniu odwołania inwestora, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., decyzją z dnia 11 marca 2008 r., uchylił powyższą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy zarzucił brak postępowania wyjaśniającego i zaniechanie ustalenia czy przedmiotowy obiekt budowlany wymagał uzyskania pozwolenia na budowę, czy też zgłoszenia właściwemu organowi, co miało wpływ na zastosowanie odpowiedniej procedury naprawczej przewidzianej w Prawie budowlanym.
Następnie, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. decyzją z dnia 7 stycznia 2009 r. nakazał K.M. rozebrać dobudowane pomieszczenie sanitarne i częściowo obudowaną wiatę oraz uporządkować teren rozbiórki w terminie do dnia 30 czerwca 2009 r. W uzasadnieniu organ nadzoru budowlanego podał, że inwestor nie wypełnił obowiązków nałożonych postanowieniem z dnia 30 lipca 2008 r., polegających na przedłożeniu zaświadczenia burmistrza o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 Prawa budowlanego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.