Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. II SA/Lu 681/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Starszy referent Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 lutego 2011r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty z [...] r. nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz S. G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną z upoważnienia Wojewody po rozpatrzeniu odwołania S. G. od decyzji Starosty z dnia [...] r. Nr [...] o odmowie wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją tego organu z dnia [...] r. Nr [...] udzielającą pozwolenia Gminie na budowę oczyszczalni ścieków na działce nr [...] w miejscowości G. - utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że S. G. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. dnia 23 lutego 2010 r. w Starostwie Powiatowym złożył wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę oczyszczalni ścieków w miejscowości G. Starosta dokonał analizy dokumentów stanowiących podstawę wydania pozwolenia na budowę oczyszczalni ścieków. W jej wyniku nie potwierdził się zarzut braku udziału S. G. w przeprowadzonym postępowaniu, ponieważ zgodnie z przepisami Prawa budowlanego nie przysługiwał mu przymiot strony. Na tej podstawie decyzją z dnia [...] r. organ I instancji odmówił wznowienia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę oczyszczalni.
Odnosząc się do treści zawartych w odwołaniu organ odwoławczy stwierdził, że wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją ostateczną może nastąpić, jeżeli zaistnieje jedna z przesłanek wymienionych wart. 145 § 1 k.p.a. Jeżeli wniosek o wznowienie postępowania opiera się o brak udziału strony w przeprowadzonym postępowaniu, obowiązkiem organu jest przede wszystkim zbadać, czy wniosek pochodzi od osoby posiadającej przymiot strony. Jeżeli w wyniku wstępnego badania okaże się, że wniosek zgłosiła osoba nie mająca przymiotu strony w postępowaniu, właściwy organ wydaje decyzję odmawiającą wznowienia postępowania administracyjnego.