Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 lutego 2011 r., sygn. I SA/Lu 773/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie NSA Anna Kwiatek,, WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Maciej Skowroński, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 lutego 2011 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w sprawie wysokości stawki karty podatkowej na 2005 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w L. po rozpatrzeniu odwołania P. S. od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...], w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji z dnia [...] w sprawie ustalenia wysokości stawki karty podatkowej na rok podatkowy 2005, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izy Skarbowej podnosił, iż decyzją z dnia [...]. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w L. stwierdził wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej na 2005 r. z tytułu wykonywania usług taksówkowych w zakresie przewozu ładunków do 2 ton, bez zatrudnienia pracownika. Stwierdzono bowiem, iż P. S. w 2005 r. prowadził działalność gospodarczą polegającą na stałym świadczeniu usług w zakresie usług transportowych samochodem Renault-Kangoo na rzecz zamawiającego tj. A S.A. w W. w zakresie: a) transport wskazanych towarów z magazynu zamawiającego do określonych odbiorców (klientów zamawiającego), w terminach i zgodnie z przyjętym przez zamawiającego harmonogramem dostaw; b) pośredniczenie pomiędzy zamawiającym, a jego klientami w przekazywaniu korespondencji, materiałów reklamowych, załatwiania zwrotu towarów, reklamacji oraz zwrotnego dostarczania opakowań zbiorczych; c) rozwożenia ofert; d) załadunek i rozładunek przewożonych towarów oraz przedmiotów; e) pobieranie, na podstawie odrębnego upoważnienia zamawiającego, przesyłek wartościowych od klientów w tym należności za towar oraz ich przewóz i dostarczenie do kasy zamawiającego (§ 1 umowy z dnia 31 grudnia 2004 r. o świadczeniu w/w usług transportowych). Wynagrodzenia za w/w usługi transportowe za okres 1 - 31 styczeń 2005 r. z firmą A w 2005 r. stanowiły: miesięczny przebieg pojazdu na obsługiwanej trasie 0,70 zł za 1 kilometr; prowizja z tytułu zrealizowanego obrotu na obsługiwanej trasie w wysokości 0,7 %. Od 1 lutego 2005 r. należne wynagrodzenie stanowiły: miesięczny przebieg pojazdu na obsługiwanej trasie 0,70 zł za 1 kilometr; prowizja w wysokości 0,7 % od zapłaconych należności w okresie rozliczeniowym, z tytułu zrealizowanego obrotu na swojej trasie (załącznik nr 1 do umowy z A S.A.). Z tytułu świadczonych usług należność była płatna miesięcznie, z tym, że nie wcześniej niż w ciągu 5 dni po złożeniu sprawozdania za dany miesiąc oraz przedstawieniu faktury (§ 5 umowy).