Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. III SA/Gd 14/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia SO del Jolanta Sudoł Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 4 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej towaru 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 28 sierpnia 2009 r. nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz "A" Spółki Akcyjnej z siedzibą w G. 2998 (dwa tysiące dziewięćset dziewięćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

"A" Spółka akcyjna z siedzibą w G. dokonała w dniu 18 października 2006 r. w Urzędzie Celnym w G. zgłoszenia celnego (opatrzonego nr [...]), w którym zawnioskowała o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Brazylii towar opisany jako "mrożone flaki wołowe - zapakowane w 1.177 kartonów".

W zgłoszeniu wskazano kod Taryfy Celnej 0504 00 00, zerową stawkę celną i stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%.

W następstwie kontroli skarbowej dotyczącej prawidłowości zgłoszeń celnych składanych przez spółkę w okresie 01.01.2006 r. - 30.09.2008 r. i wskazującej na błędnie zadeklarowany kod taryfowy towaru Naczelnik Urzędu Celnego postanowieniem z dnia 8 lipca 2009 r. wszczął postępowanie w sprawie kontroli prawidłowości w/w zgłoszenia celnego.

W pismach z dnia 23 i 27 lipca 2009 r. spółka wskazała, że dokonana klasyfikacja była jak najbardziej prawidłowa.

Do pisma z dnia 27 lipca 2009 r. załączono ekspertyzę Akademii Rolniczej w S., pismo Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego oraz raport analityczny "B" Sp. z o.o., w świetle których dokonana obróbka cieplna towaru miała wyłącznie znaczenie sanitarne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00