Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2011 r., sygn. V SA/Wa 1272/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant starszy specjalista - Małgorzata Broniarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi J. W.- Firma H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia klasyfikacji taryfowej towaru oraz kwoty długu celnego i kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi złożonej przez J. W. O. F. H.B. (zwany dalej: skarżącym) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] marca 2010 r. nr [...], uchylająca decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w W. nr [...] z [...] listopada 2008 r. w zakresie określenia kwoty odsetek i w tym zakresie umarzającą postępowanie oraz utrzymująca zaskarżoną decyzję organu I instancji w mocy w pozostałym zakresie.
Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z [...] października 2006 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym m.in. towar określany jako "artykuły bożonarodzeniowe" w ilości 209 kartonów, taryfikując go w odniesieniu do poz. 2 SAD BIS do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 10 90 00) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Do zgłoszenia celnego załączono faktury nr [...] z [...] sierpnia 2006 r., w których sporne sztuczne kwiaty określono jako: iglaste gałązki sosny ( z szyszką lub bez), brokatowe gałązki ostrokrzewu, jemioły, jałowca, sosny, bluszczu, asparagusa, cyprysa, akacji, wierzby, cedru i dębu, brokatowe liście paproci, palmy, dębu, eukaliptusa, gałązki oblodzone i błyszczące, gałązki z jagodami, ośnieżone gałązki sosny. Powyższe zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz określenie należności celnych i kwoty podatku VAT.