Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. VI SA/Wa 517/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant ref. staż. Katarzyna Smaga po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości przy prowadzeniu apteki w zakresie jej oznakowania zewnętrznego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w [...] z dnia [...] grudnia 2009 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz skarżącej A. L. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Pismem z [...] października 2009 r. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w [...] wezwał A. L. do wyjaśnienia i podania podstawy umieszczenia w witrynie apteki "H. N." położonej w G. przy ul. W. [...] dodatkowego określenia "A. M.", jednocześnie informując o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie naruszenia obowiązującego prawa regulującego działalność objętą zezwoleniem oczekując na doprowadzenie oznakowania apteki do zgodnego z posiadanym przez A. L. zezwoleniem.

W wyjaśnieniach strony, zawartych w piśmie z dnia [...] listopada 2009 r., wskazano, iż nazwa apteki, którą posługuje się strona w obrocie to "H. N.", nazwa ta jest umieszczona w szyldzie apteki, jak również m.in. w treści oficjalnej dokumentacji oraz w treści komunikatów znajdujących się wewnątrz apteki. Wyjaśniono, iż znak towarowy "A. M." nie stanowi nazwy apteki należącej do strony (ani nie jest elementem tej nazwy) w rozumieniu przepisów Prawa farmaceutycznego, a jest jedynie dodatkowym oznaczeniem używanym jako godło wspólnego przedsięwzięcia prowadzonego przez niezależne od siebie podmioty gospodarcze - przystąpienie do programu lojalnościowego, na podstawie umowy licencyjnej. Podniesiono, iż żaden przepis regulujący działalność aptek, czy też wymagania przewidziane dla lokali, w których prowadzone są apteki, nie zabrania umieszczania na lokalu apteki dodatkowych oznaczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00