Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Po 866/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2011r. sprawy ze skargi "A" S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...]zł ([...]złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/R. Wiatrowski /-/M. Bejgerowska /-/W. Zygmont

Uzasadnienie

W dniu [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając jako organ upoważniony przez Ministra Finansów, wydał na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej jako: "O.p."), interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, nr [...], co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W uzasadnieniu powyższej interpretacji wskazano, że w dniu 14 lipca 2008 r. do organu wpłynął wniosek Spółki Akcyjnej "A" (dalej jako: A S.A.) o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych dla pracowników usług, dofinansowanych częściowo z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej jako: ZFŚS).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki są m.in. świadczone we własnym ośrodku wypoczynkowym usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Ośrodek jednocześnie służy działalności socjalnej. Koszty utrzymania ośrodka stanowią koszty podatkowe, a VAT naliczony przy zakupach związanych z prowadzeniem ośrodka podlega odliczeniu w części, w jakiej wynika to ze struktury sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży zwolnionej (gdyż nie ma możliwości wyodrębnienia zakupów dotyczących sprzedaży opodatkowanej i sprzedaży zwolnionej). Dla osób korzystających z usług świadczonych przez wnioskodawcę, niebędących pracownikami, stawka podatku VAT wynosi 7%. Pracownicy korzystają z usług ośrodka ponosząc niższą odpłatność. Każdorazowo, przy sprzedaży przedmiotowych usług, wystawiana jest faktura VAT (zarówno dla pracowników, jak i dla osób z zewnątrz) w wysokości ceny określonej na dany rok w zarządzeniu Dyrektora, z tym, że pracownik wpłaca część należności, a pozostała część za pracownika jest refundowana z ZFŚS. Z uwagi na fakt, że usługi były finansowane dla pracowników w części przekraczającej 30% ceny skierowania, w oparciu o przepis § 67 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268) były zwolnione z VAT do dnia 30 kwietnia 2004 r. Po uchyleniu tego rozporządzenia z dniem 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej jako: "u.p.t.u."), której art. 8 ust. 2 stanowi, że na równi z odpłatnym świadczeniem usług traktuje się nieodpłatnie świadczone usługi, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W oparciu o wykładnię tego przepisu, faktury wystawione dla pracowników po 1 maja 2004 r. za "usługi wypoczynku" były nadal traktowane jako zwolnione z VAT. Pojawiające się w doktrynie w ostatnich latach interpretacje tego przepisu spowodowały wątpliwości, czy spółka prawidłowo postępuje, stosując dla tych usług zwolnienie z VAT. W związku z tym wnioskodawca w dniu 2 lipca 2008 r. złożył korekty deklaracji za okres od maja 2004 r. do maja 2008 r., a stosowane zwolnienie z VAT dla przedmiotowych usług skorygowano do stawki 7%. Jednocześnie ze złożeniem korekt deklaracji została wpłacona na konto Urzędu Skarbowego należność wynikająca z korekt wraz z odsetkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00