Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Gl 491/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie NSA Eugeniusz Christ (spr.), Przemysław Dumana, Protokolant Magdalena Strzałkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi A. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania pana A. Ś. od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] nr [...], ustalającej wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu nabycia spadku po zmarłym J. Ś., Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy stwierdził, że postanowieniem Sądu Rejonowego w G. z dnia [...] sygn. akt [...], spadek po zmarłym w dniu [...] J. Ś., na podstawie testamentu notarialnego, nabył jego syn A. Ś. w całości. Postanowienie to stało się prawomocne z dniem [...] - co zostało potwierdzone nadaniem klauzuli prawomocności. W dniu 11 stycznia 2008 r. spadkobierca złożył w I Urzędzie Skarbowym w G. zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z1, jako przedmiot spadku podając w nim rzeczy i prawa majątkowe o łącznej wartości [...]zł. W toku czynności sprawdzających ustalono, iż zgłoszenie zostało dokonane z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 in fine ustawy o podatku od spadków i darowizn, dalej ustawa podatkowa, wobec czego wezwano nabywcę do złożenia zeznania podatkowego na druku SD-3. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ podatkowy ustalił, że do opodatkowania pozostaje kwota [...]zł i decyzją z dnia [...] określił należny podatek w wysokości [...]zł. W odwołaniu od decyzji podatnik zarzucił wadliwe ustalenia faktyczne polegające na przyjęciu, iż miesięczny termin do zgłoszenia nabycia organowi podatkowemu rozpoczął swój bieg w dniu uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku podczas, gdy początek biegu tego terminu powinien wyznaczać dzień doręczenia prawomocnego odpisu postanowienia jego pełnomocnikowi tj. [...]. Odwołujący podniósł, że "uznanie się za spadkobiercę" oraz wiążące ustalenie składu masy spadkowej - a w konsekwencji "rzetelne i prawidłowe złożenia zeznania" - było możliwe jedynie na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu. W zaistniałej sytuacji, wobec niepewności co do zaskarżenia zapadłego postanowienia przez innych uczestników postępowania, odwołujący dowiedział się o prawomocności postanowienia po jego otrzymaniu, czyli dowiedział się o nabyciu spadku po otrzymaniu prawomocnego postanowienia Sądu - a zatem zastosowanie powinien mieć art. 4a ust. 2 ustawy podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00