Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Wr 517/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędzia WSA Maciej Guziński Protokolant Paulina Białkowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 25 listopada 2010 r. sprawy ze skargi U. O.-M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uznania zarzutów w postępowaniu zabezpieczającym za niezasadne oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia [...] r. nr [...] określił J. M. przybliżoną kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące II, III, V - XII 2000 r. w łącznej wysokości [...] zł i dokonał zabezpieczenia na jego majątku powyższej kwoty, poprzez wykonanie zajęć zabezpieczających wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku, środków zgromadzonych na lokatach bankowych utworzonych przez organ egzekucyjny i nadpłaty kosztów egzekucyjnych.

Postanowieniem z dnia [...] r. organ egzekucyjny przedłużył termin zabezpieczenia, do dnia wydania decyzji wymiarowej.

W dniu [...] r. J. M. wniósł w sprawie postępowania zabezpieczającego zarzuty, podnosząc przedawnienie zobowiązań podatkowych oraz niedopuszczalność postępowania zabezpieczającego z uwagi na niewyczerpanie znamion ustawowych umożliwiających dokonanie zajęcia zabezpieczającego przed doręczeniem decyzji w sprawie określenie przybliżonej kwoty zobowiązań podatkowych.

Postanowieniem z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. uznał wniesione zarzuty za niezasadne.

Na rozstrzygnięcie to zobowiązany wniósł zażalenie, podnosząc ponownie zarzut niedopuszczalności postępowania, z uwagi na niewyczerpanie znamion ustawowych umożliwiających dokonanie zabezpieczenia poprzez dokonanie zajęcia zabezpieczającego przed doręczeniem decyzji zabezpieczającej, ponadto zakwestionował celowość i zasadność zabezpieczenia z uwagi na przedawnienie zobowiązań, jak i zabezpieczenie kwoty blisko [...] zł, uzyskanej w postępowaniu prowadzonym na mocy uchylonej decyzji o zabezpieczeniu, a przed wydaniem nowej - nieostatecznej i nieprawomocnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00