Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Sz 919/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymeldowania I uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r. Nr [...], II zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej B. C. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
W dniu [...] r. B.C., na urzędowym formularzu Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w [...] złożyła wniosek o wymeldowanie z miejsca pobytu stałego Z.G.. W uzasadnieniu wniosku B.C. podała, że od [...] r. Z.G. nie zamieszkuje w lokalu przy ul. [...]. Tego samego dnia organ przesłuchał B.C. w charakterze strony oraz sporządził i wysłał do Z.G. zawiadomienie o wszczęciu, na wniosek B.C., postępowania w sprawie jego wymeldowania z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...].
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w tym przesłuchaniu świadków oraz Z.G., decyzją z dnia[...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej zwanej "K.p.a."), Prezydent Miasta [...] umorzył postępowanie w sprawie wymeldowania Z.G. z lokalu przy ul. [...].
W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek B.C.. Następnie wskazał, że zgodnie z art. 61 § 1 K.p.a., postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Prezydent Miasta [...] odwołując się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 1803/07 oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Po 654/09 zauważył, że w aktualnym orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęty został pogląd, iż w sprawie o wymeldowanie lub zameldowanie osoby w lokalu podmiotem mającym interes prawny, czyli będącym stroną w rozumieniu art. 28 K.p.a., jest osoba, co do wymeldowania której z danego lokalu toczy się postępowanie. Inne osoby, którym przysługują prawa do przedmiotowego lokalu, nie mogą być uznawane za stronę w tym postępowaniu ze względu na brak interesu prawnego. Postępowanie w sprawach o wymeldowanie jest bowiem postępowaniem administracyjnym prowadzonym według reguł prawa administracyjnego, jako prawa publicznego i jego jedynym celem jest, aby stan ewidencji pozostawał w zgodności ze stanem faktycznym, gdyż leży to w interesie Państwa, a nie osób pozostających poza sferą organizacji organów państwowych, do których zaliczyć należy także właściciela lokalu. Organ podkreślił także, że właścicielowi lub innemu podmiotowi posiadającemu tytuł prawny do lokalu, dla ochrony swoich prywatnych interesów prawnych przysługuje droga postępowania cywilnego, która służy mu np. do doprowadzenia do usunięcia określonej osoby z lokalu (eksmisji). Ta jednak okoliczność nie może być wykorzystywana do powoływania się na istnienie interesu prawnego właściciela w sprawie o wymeldowanie, w której ma on wyłącznie interes faktyczny. Postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte z inicjatywy B.C., a zatem na wniosek, nie zaś z urzędu.