Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 marca 2011 r., sygn. II SA/Sz 972/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Sędziowie Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 marca 2011 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej E. S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] E.S. zwróciła się do Urzędu Miejskiego w [...] z wnioskiem o wymeldowanie m.in. M.H. i małoletniego M.S. ze stanowiącego jej własność mieszkania przy ul. [...]. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w tym przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, decyzją z dnia [...] wydaną na podstawie art. 105 § 1 w zw. z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) określanej dalej "K.p.a.", Prezydent Miasta [...] umorzył postępowanie w sprawie wymeldowania M.H. i M.S. z pobytu stałego z mieszkania przy ul. [...].
W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał, że postępowanie stało się bezprzedmiotowe, ponieważ E.S. nie ma prawa uczestniczyć w postępowaniu o wymeldowanie jako strona postępowania, nie posiada bowiem interesu prawnego. Zdaniem organu, właściciel lokalu nie może być traktowany jako podmiot składający wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego lecz jedynie jako inicjujący postępowanie właściwego organu, które toczyć się powinno z urzędu. Podmiotem mającym interes prawny w sprawie, której przedmiotem jest wymeldowanie, jest wyłącznie ta osoba, co do wymeldowania której z danego lokalu prowadzone jest postępowanie i to niezależnie od tego na jakim etapie załatwienia sprawy. Właściciel dla ochrony swoich prywatnych interesów prawnych ma drogę postępowania cywilnego, która służy do doprowadzenia do usunięcia określonej osoby z lokalu. Na poparcie swego stanowiska organ powołał wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 stycznia 2010 r., sygn. akt II OSK 47/09 i z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1803/07.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right