Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Po 672/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] 2010r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty N. z dnia [...] 2010r. nr [...] /-/ M. Kwiecińska /-/ T. Świstak /-/ A. Łaskarzewska
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2010 r., Nr [...], Starosta N. odmówił M. B. przyznania prawa do zasiłku z uwagi na okoliczność, iż w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy (to jest dzień 6 lipca 2010 r.) nie spełnił warunków określonych w art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. Nr 69, poz. 415 z 2008 r. ze zm. - dalej ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), to jest nie udokumentował przepracowania 365 dni ani też innego okresu wymienionego w ust. 2.
Ze zgromadzonych przez organ I instancji dowodów, w tym w szczególności z oświadczenia M. B. oraz przedłożonego przez niego świadectwa pracy, wynikało, iż był on zatrudniony w Zakładzie Ogólnobudowlanym G. B. w Ch. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w wymiarze całego etatu w okresie od 20 listopada 2000 r. do 30 sierpnia 2009 r., kiedy to umowa o pracę została z nim rozwiązana bez wypowiedzenia po wyczerpaniu zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego oraz, że od 1 września 2009 r. do dnia 6 lipca 2010 r. nie był on nigdzie zatrudniony, nie prowadził działalności gospodarczej i nie otrzymywał żadnych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odwołanie od powyższej decyzji w terminie prawem przewidzianym złożył M. B., który podniósł, że znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i pozbawiony jest środków do życia. Nadto odwołujący się wskazał, iż od 5 stycznia 2009 r. do 17 kwietnia 2009 r. przebywał w szpitalu, w lutym 2009 r. wyczerpał mu się zasiłek chorobowy, następnie przez okres 6 miesięcy korzystał z zasiłku rehabilitacyjnego, po czym 18 sierpnia 2009 r złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie renty. Decyzję odmowną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych M. B. miał otrzymać dopiero 9 listopada 2009 r., od decyzji tej odwołał się do Komisji Lekarskiej, po czym ponownie otrzymał decyzję odmowną 16 czerwca 2010 r. według odwołującego się to właśnie długi czas oczekiwania na odzew ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kierowane do tej instytucji pisma M. B. spowodował, iż nie był on w stanie wcześniej spełnić wymogów formalnych związanych z uzyskaniem statusu bezrobotnego i zasiłku dla bezrobotnych.