Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 238/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi D.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną w trybie art. 106 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm. - aktualnie obowiązuje tekst opublikowany w Dz. U. z 2009 r., Nr 175, poz. 1362 ze zm.) Prezydent Miasta K. uchylił z dniem [...] decyzję własną z dnia [...], nr [...], mocą której przyznał D.K. pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki na okres od [...] do [...]. W uzasadnieniu wspomnianego rozstrzygnięcia z dnia [...] wskazano na zmianę okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Ustalono bowiem, że wyżej wymieniony od [...] do [...] był uczniem Szkoły Policealnej Nr [...] w K., przy czym na 100 godzin programowych był bez usprawiedliwienia nieobecny na 81 godzinach. Następnie, to jest od [...] do [...] był słuchaczem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w S., jednak w dniu [...], ze względu na nieusprawiedliwione nieobecności został skreślony z listy słuchaczy ze skutkiem na dzień [...]. Mając na względzie powyższe organ pierwszej instancji podniósł, że skoro strona zmieniła szkołę oraz zaprzestała nauki bez powiadomienia pracownika socjalnego, to doszło do pobrania przez nią nienależnego świadczenia w okresie od [...] do [...] w wysokości [...] zł.
Po rozpoznaniu odwołania złożonego przez D.K., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. w dniu [...] wydało decyzję nr [...], którą utrzymało w mocy rozstrzygnięcie zapadłe w pierwszej instancji. Kolegium podkreśliło, że krótkie okresy pobierania nauki przez stronę nie mogą zostać uznane za kontynuowanie nauki w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej. Tym samym w pierwszym semestrze roku szkolnego [...] strona nie posiadała statusu ucznia (studenta) i nie informowała o przerwaniu nauki, otrzymując jednocześnie pomoc pieniężną na jej kontynuowanie. Wystąpiło więc pobranie nienależnego świadczenia, o którym mowa w art. 6 pkt 16 tej ustawy, co z mocy art. 106 ust. 5 omawianej regulacji uzasadnia zmianę lub uchylenie decyzji administracyjnej na niekorzyść strony bez jej zgody.