Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 589/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi I. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 16 kwietnia 2010 r., nr

Uzasadnienie

Działający z upoważnienia Wójta Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej decyzją z dnia 16 kwietnia 2010 r. nr [...] odmówił przyznania I. T. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką T. M., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ I instancji wskazał, iż zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DZ.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 9912 ze zm.) świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Zatem okoliczność, iż T. M. pozostaje w związku małżeńskim, w świetle obowiązujących przepisów uniemożliwia przyznanie wnioskowanego świadczenia.

I. T. złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji podnosząc, iż matka jest osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu, wymaga częstych wizyt lekarskich, a choroba z wiekiem się pogłębia. Natomiast ojciec, B. M., sam jest niepełnosprawny i ma problemy z poruszaniem się. Konieczność opieki nad niepełnosprawną matką powoduje, że ona sama nie może podjąć zatrudnienia.

Po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 17 ust. 5 pkt 2a, art. 24 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, decyzją z dnia 17 maja 2010 r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00