Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2010 r., sygn. IV SA/Wa 830/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2010 r. sprawy ze skargi M. N., T. K. i A. Z. na uchwałę Rady Miejskiej w G. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] marca 2010 roku, Nr [...] Rada Miejska w G. uchwaliła studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy G.

Na powyższą uchwałę, po uprzednim wezwaniu Rady Miejskiej w G. do usunięcia naruszenia prawa, skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosły M. N., A. Z., T. K. oraz D. C.

Zdaniem skarżących uchwała narusza ich interes prawny poprzez naruszenie prawa do korzystania z nieruchomości, co stanowi naruszenie art. 140 k.c. oraz art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dotychczasowe wykorzystanie terenu, to w głównej mierze zabudowa domami jednorodzinnymi. Wystarczającą uciążliwością, zdaniem skarżących będzie zlokalizowanie, chociaż w pewnej odległości, obwodnicy. Nie jest natomiast wskazane dalsze degradowanie terenu i uniemożliwianie wykorzystywania go w sposób dotychczasowy.

W ocenie skarżących studium przewiduje większe dopuszczalne poziomy hałasu, co ogranicza sposób korzystania z należących do skarżących nieruchomości. Uchwała narusza też zasadę zachowania proporcjonalności pozwalającą na normalne życie, prawidłowe warunki zdrowotne i przyrodnicze.

Skarżące podniosły, że uchwała w sprawie studium podjęta została z naruszeniem zasad oraz istotnym naruszeniem trybu jego uchwalania. Tym samym, zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zaistniały podstawy do stwierdzenie jej nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00