Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wa 878/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus,, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2010 r. sprawy ze skargi F. GmbH w Niemczech na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do marca 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. F. GmbH z siedzibą w Niemczech (dalej: "Spółka") zwróciła się [...] maja 2009r. o zwrot podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") za okres od stycznia do marca 2009r. w wysokości 17.921 zł.

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. (dalej "NUS") postanowieniem z [...] października 2009r. pozostawił wniosek bez rozpatrzenia. W podstawie prawnej wskazał art. 169 § 1 i 4, art. 214, art. 136, art. 137 § 1-3 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8. poz. 60. ze. zm. dalej: " O.p.") i § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89. poz. 851. ze zm. dalej: "rozporządzenie w sprawie zwrotu"), uznając że nie spełniał on wymogów formalnych określonych w przepisach ww. rozporządzenia.

W uzasadnieniu ww. postanowienia NUS stwierdził, że pismem z [...] sierpnia 2009r. (doręczone 24 sierpnia 2009r.), w trybie art. 169 § 1 O.p. wezwał pełnomocnika Spółki do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania o: potwierdzenie uprawnień osoby, która złożyła podpis na formularzu wniosku o zwrot VAT, bez pieczęci firmowej, do występowania w imieniu Spółki, oryginał pełnomocnictwa, jeśli wniosek podpisał pełnomocnik Spółki, lub nadesłanie formularza wniosku podpisanego przez osobę uprawnioną do reprezentowania Spółki bądź złożenia podpisu pod wnioskiem już złożonym, przez osobę uprawnioną do reprezentowania Spółki (na mocy art. 136, art. 137 § 1-3 O.p. o orzeczeniem NSA z 11 kwietnia 2008r. sygn. akt II FSK 128/08); jak również o uzupełnienie wniosku i oryginał zaświadczenia wskazującego, że podmiot uprawniony jest podatnikiem VAT lub podatku o podobnym charakterze zarejestrowanym w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, poświadczonego przez właściwy terytorialnie organ podatkowy - na mocy § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwrotu. Poinformowano jednocześnie, iż w aktach znajduje się kserokopia oraz skan zaświadczenia sporządzonego przez F. z [...] listopada 2008r. wraz z oryginałem tłumaczenia przysięgłego jego treści na język polski. W wezwaniu pouczono, że nieuzupełnienie braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00