Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wa 518/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant ref. staż. Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2010 r. sprawy ze skargi I. AG z siedzibą w Szwajcarii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. AG z siedzibą w Szwajcarii kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Pismem z dnia 23 lipca 2007r. I. AG (dalej "Spółka" lub "Skarżąca"), zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że jest ona spółką kapitałową (spółką akcyjną) mającą siedzibę w Szwajcarii, gdzie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada obecnie 70% udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. i będzie posiadać te udziały jeszcze przez co najmniej 2 lata. W spółce S. Sp. z o.o. została podjęta w 2007 r. uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy za wcześniejszy rok, przy czym na moment podjęcia uchwały Spółka nie była jeszcze wspólnikiem w tejże spółce. Prawo do dywidendy nabyły osoby fizyczne. Dywidendy te nie zostały wypłacone do dnia dzisiejszego. Jedna z tych osób fizycznych, która nabyła wówczas prawo do dywidendy, na początku 2009 r. przeniosła (zbyła) na rzecz wnioskodawcy swoją wierzytelność o wypłatę dywidendy. Dywidenda ta zostanie więc wypłacona w najbliższym czasie wnioskodawcy, przy czym wnioskodawca otrzyma tę dywidendę w imieniu własnym, a dłużnik (Spółka S. sp. z o.o.) spełni to świadczenie na rzecz nowego wierzyciela zwalniając się z długu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right