Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. II SA/Rz 736/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Robert Sawuła /spr./ SO (del.) Ewa Partyka Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 4 listopada 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...].

Uzasadnienie

II SA/Rz 736/10

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. K. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej w skrócie: WSA) w Rzeszowie jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej w skrócie: SKO) z [...].05.2010 r. [...] w przedmiocie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Decyzja ta zapadła w następującym stanie faktycznym:

Wójt Gminy Ś. decyzją z [...].04.2010 r. nr [...] rozpoznając wniosek J. K. odmówił mu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z zamiarem nie podejmowania zatrudnienia i sprawowania opieki nad swoją matką - H. K. W podstawie prawnej swej decyzji organ powołał się m.in. na dyspozycję art. 3 pkt 11 i 21 lit. c, art. 17, art. 20 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139 z 2006 r., poz. 992 ze zm., zwana dalej Uśr) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 2.06.2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Nr 98 z 2000 r., poz. 1071 ze zm., zwana dalej k.p.a.). W uzasadnieniu wskazano, że wnioskujący o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego przedstawił orzeczenie o niepełnosprawności H. K., w którym stwierdzono, że niezdolna jest ona do samodzielnej egzystencji. Wnioskodawca złożył także oświadczenie, z którego wynika, że H. K. pozostaje w związku małżeńskim z Cz. K. Akta zawierają zaświadczenie Sadu Rejonowego w Rzeszowie, z którego wynika, że J. K. jest opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej H. K. W związku z tymi ustaleniami, organ I instancji odmówił przyznania żądanego świadczenia, opierając się dyspozycji art. 17 ust. 5 pkt 2 lit a Uśr, wywodząc iż w jego świetle nie można przyznać świadczenia pielęgnacyjnego wnioskodawcy, skoro jego matka, nad którą sprawuje opiekę, pozostaje w związku małżeńskim. Fakt pozostawiania matki wnioskodawcy w związku małżeńskim jest niewątpliwy, potwierdza go odpis skrócony aktu małżeństwa, który włączono do akt sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00