Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. II SA/Łd 856/10
Dnia 24 listopada 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Grzegorz Szkudlarek Sędziowie Sędzia NSA: Anna Stępień (spr.) Sędzia WSA: Jolanta Rosińska Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2010 roku przy udziale --- sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], Nr [...].
Uzasadnienie
W dniu [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz. 395 ze zm., dalej ustawy), wydał decyzję Nr [...], odmawiającą Z. K. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej.
W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, iż zebrany w toku postępowania materiał dowodowy nie jest wystarczający do wydania decyzji pozytywnej w niniejszej sprawie. Strona nie przedstawiła w określonym terminie wymaganych przez organ dokumentów, potwierdzających wnioskowany rodzaj i okres represji. Nie został zatem spełniony warunek określony w art. 4 ust. 1 ustawy.
Pismem z dnia 6 maja 2010 r. Z. K. zwróciła się do organu o ponowne rozpatrzenie sprawy. W swoim wniosku oświadczyła, że wszystkie dokumenty dotyczące jej represji są w posiadaniu organu.
Wobec powyższego Kierownik Urzędu zwrócił się pisemnie do Archiwum Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" o przesłanie dokumentów (np. wniosków, życiorysów) składanych przez skarżącą do Fundacji oraz do Urzędu Gminy Ł. o nadesłanie uwierzytelnionej ankiety i karty osobowej skarżącej w związku z ubieganiem się o wydanie pierwszego po wojnie dowodu osobistego.